با حضور فرماندار شوط:

جلسه نشست مشورتی دهیاران شهرستان شوط

جلسه نشست مشورتی دهیاران شهرستان شوط
جلسه نشست مشورتی دهیاران شهرستان شوط با حضور فرماندار و بخشداران و دهیاران بخش مرکزی و بخش قره قویون در محل فرمانداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شوط:

فرماندار شهرستان شوط گفت: دهیاران نباید تنها در زمینه بهسازی و کارهای زیر بنایی در روستا سرگرم کنند بلکه باید به سمت کارهای توسعه ای و تشکیل تعاونی های مردمی و طرح های اقتصاد مقاومتی در روستا باشند تا علاوه بر حل مشکلات معیشتی مردم به سمت تولید و اشتغالزایی در روستاها نیز سوق داده شوند.

نماینده عالی دولت در شهرستان شوط در ادامه تصریح نمود: دهیار باید در انجام امور مردم و تسریع در کار آنان کوشا باشند و همچنین با دوری از منازعات جناحی و سیاسی، عمران و آبادانی روستا را در اولویت کاری خود قرار دهند و با توده مردم مهربان و صمیمی باشند.

وی ادامه داد: به منظور ترویج فرهنگ بیمه و تشویق روستاییان برای بیمه واحد مسکونی تفاهم نامه ای با دهیارها منعقد شده است و براساس این تفاهم نامه تا سقف 30 درصد از هزینه بیمه هر واحد مسکونی روستایی با مشارکت دهیاری ها تقبل می شود.

 عبدالهی اصل اضافه کرد: به دهیاران توصیه میشود  قوانین دهیاران را مطالعه کرده و در مباحث فنی و مالی، اطلاعات خود را کامل تر کرده و اگر در زمینه ای بی اطلاع هستند از فراگیری و آموزش آن مطلب سعی و تلاش نمایند.

فرماندار شهرستان شوط با بیان این مطلب که دهیاران از آتش زدن مزراع بعد از برداشت  توسط کشارزان جلوگیری کنند،گفت: آتش زدن کاه و کلش مزارع گندم و جو بعد از برداشت محصول، سنتی قدیمی و نادرست است که برخی از کشاورزان انجام می‌دهند، و این عمل موجب از بین رفتن مواد آلی خاک می‌شود که در این زمینه آموزش و اطلاع رسانی دقیق توسط دهیاران صورت گیرد.

عبدالهی اصل با تأکید بر صیانت از آثار تاریخی، همکاری دهیاران و شوراهای اسلامی روستاها را خواستار شد و عنوان کرد: دهیاران و شوراهای اسلامی روستاها می‌توانند نقش مؤثری در این امر داشته باشند و لازم است فرهنگ حفاظت از آثار تاریخی نهادینه شود.

وی تصریح کرد: وجود آثار تاریخی در روستاها فرصتی برای اشتغالزایی است که حفاظت از آن علاوه بر اینکه حفظ هویت‌ها و ارزش‌های منطقه به شمار می‌آید در جذب گردشگر  نیز مؤثر است.

 فرماندار شوط با توجه به افزایش دما و گرم شدن هوا در فصل تابستان ابراز داشت: دهیاری ها و در زمینه مصرف آب  و برق صرفه جوبی کنند این موضاعات در محافل و مجالس  یادآوری و اطلاع رسانی شوند.

عبدالهی اصل  به برگزاری انتخاباتی سالم،قانونمند و با مشارکت حداکثری در شهرستان اشاره کرد و افزود: دهیاران بازوی دولت در برگزاری انتخابات هستند، بنابراین باید از قرار گرفتن در فضاها و جلسات تبلیغاتی کاندیدا ها خودداری کنند و دهیاران باید بدانند مجری انتخابات هستند و باید از ورود جانبدارانه در انتخابات خود داری کنند.

فرماندار شهرستان شوط در پایان این نشست به فرا رسیدن ۱۴ تیرماه روز دهیاری اشاره کرد وافزود:به همین مناسبت برنامه های مختلفی در روستاها در قالب نمایشگاه محصولات روستایی و جشنواره بازیهای بومی محلی در جهت شناسایی ظرفیت و پتانسیل های روستایی برگزارشود.