جلسه شورای اداری منطقه آزاد ماکو با حضور دکتر عبدالملکی دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور

جلسه شورای اداری منطقه آزاد ماکو با حضور دکتر عبدالملکی دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور
جلسه شورای اداری منطقه آزاد ماکو با حضور دکتر عبدالملکی دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور ، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ، نماینده مردم منطقه در مجلس شورای ، فرمانداران شهرستان‌های ماکو ، شوط و پلدشت امام جمعه شوط و اعضای شورای تامین و اداری سه شهرستان در سالن آمفی تئاتر سازمان منطقه آزاد ماکو برگزار شد

منطقه آزاد ماکو چهارشنبه و پنجشنبه میزبان مشاور رئیس جمهور و دبیرشورایعالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی بود.

به گزارش فرینا، حجت الله عبدالملکی روز پنجشنبه (٣آذرماه) در جلسه شورای اداری منطقه آزاد ماکو با تبریک فرا رسیدن هفته بسیج گفت: در هرکاری تفکر بسیجی حاکم بوده است موفق شده ایم و باید همه با روحیه و تفکر بسیج اقدام کنیم.

عبدالملکی، با تجلیل از مرزنشینان به عنوان حافظان مرزها و تقویت کنندگان اقتصاد ملی گفت: مناطق آزاد مختص مرزنشینان نیست و متعلق به همه ملت ایران است چرا که کل کشور از این مناطق متنفع می شوند.

مشاور رئیس جمهور، شتاب توسعه در منطقه آزاد ماکو را خوب ارزیابی کرد و افزود: مناطق آزاد ذیل اقتصاد مقاومتی تعریف شده است که در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله) در 29 بهمن 1392 در بند 11 به توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه‌ی اقتصادی کشور به منظور انتقال فناوری‌های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و تأمین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج تاکید ویژه شده است.

عبدالملکی، با تبیین رویکرد جدید مناطق آزاد اظهار داشت: ‌ما 2 رویکرد اساسی را در مدیریت جدید پیگیری می کنیم. یکی مردمی کردن بیشتر مناطق آزاد و دیگری جهانی کردن این مناطق است.

وی تصریح کرد: ما اعتقاد داریم که مردمی که در منطقه آزاد ساکنند فرصتی هستند که تقویت اقتصاد ایران مرهون تلاش این عزیزان است و مردم ایران از این مناطق 8 گانه منتفع خواهند شد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، در خصوص جهانی کردن مناطق آزاد نیز گفت: در این خصوص سه سیاست را دنبال می کنیم؛ اول تعامل گسترده مناطق آزاد با دیگر مناطق آزاد جهان که هم اکنون شبکه سازی مناطق آزاد را در دستور کارخود دارند. دوم تقویت خدمات بین المللی از جمله حوزه های لجستیکی، بیمه، بانک و بورس بین الملل که در مرحله نهایی کردن آن هستیم.

سیاست سوم نیز جذب سرمایه خارجی است که به همین منظور شرایط و زیرساخت های لازم برای حضور فعالان اقتصادی خارجی را در مناطق آزادمان فراهم می کنیم تا با پیوند با اقتصاد جهانی کشور را جهانی شدن سوق دهیم.
عبدالملکی، از پیگیری جدی دبیرخانه شورایعالی برای حل مشکل مالیات به عنوان نخستین مساله فعالان اقتصادی در مناطق آزاد خبرداد.

مشاور رئیس جمهور، اجرای ماده 65 احکام دائمی برنامه های توسعه کشور یعنی حکمرانی واحد را جزو تاکید موکد رئیس جمهور به عنوان مطالبه فعالان اقتصادی عنوان کرد و گفت:‌ درصورت عدم اجرای این قانون و تخطی از آن، رئیس جمهور دستور برخورد صادر کرده است.

عبدالملکی، به اولویت بندی اجرای پروژه ها در مناطق دستور داد و افزود: این منطقه مشکل آب شرب است که باید تامین آب شرب مردم منطقه اولین اولویت مسئولین باشد.

وی در پایان تاکید کرد: دستگاه های اجرای موظف هستند امورات مربوط به سرمایه گذاری را تسهیل کنند.

«حجت الله عبدالملکی»، مشاور رئیس جمهور و دبیرشورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی، چهارشنبه (2 آذرماه) در یک سفر دو روزه به منطقه آزاد ماکو از طرح های سرمایه گذاری، عمرانی و زیرساخت های لجستیکی این منطقه بازدید کرد.