نشست مشترک بخشداران شمال استان در شهرستان شوط

نشست مشترک بخشداران شمال استان  در شهرستان شوط
نشست مشترک بخشداران شمال استان #با حضور فرماندار ، مدیران کل دفتر امور روستایی ، صندوق کارآرینی امید آذربایجان غربی در شهرستان شوط برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان شوط
 
فرماندار شهرستان شوط در نشست  بخشداران شمال استان که به میزبانی شهرستان شوط ترتیب یافته بود ، افزود: توسعه روستایی زیربنای توسعه کشور است و خوشبختانه در سال‌های پس از انقلاب نیز اقدامات خوبی در روستاها صورت گرفته است.

حسن عبدالهی اصل گفت: در شرایط خاص کنونی، و بهبود وضعیت فعلی با تحریم های اقتصادی توسط دشمنان  باید ضمن احصاء مسائل و مشکلات بخش ها و روستاها، راهکارهای کارشناسی برای رفع مشکلات ارائه کرد تا با رفع مشکلات موجود، سطح رفاه و رضایتمندی مردم ارتقا یابد.

وی افزود: عملکرد عمرانی در روستاها  افزایش چشمگیری داشته اما آنچه در این میان اهمیت دارد، نظارت بخشداران و بخشداری‌ها بر عملکرد دهیاران به‌ویژه شرکت‌های تعاونی روستایی است.

عبدالهی اصل  توسعه شهرستان را در گروی توسعه روستایی دانست و گفت: اشتغال و اقتصاد روستایی، مهم‌ترین حلقه‌های مفقوده روستاها در جهت ماندگاری ساکنان آنهاست.

وی تصریح کرد: خوشبختانه با پیگیری‌هایی که در دولت تدبیر و امید صورت گرفته، تسهیلات خوبی برای اشتغال‌زایی در روستاها فراهم شده و در طرح‌های اشتغال‌زایی روستایی، میزان پرداخت تسهیلات رضایت‌بخش بوده است.

 فرماندار شوط گفت: شناسایی فرصت ها و ظرفیت ها بومی برای اشتغال پایدار از مهمترین مباحث شهرستان ها است چرا که روستاها به دلیل مولد بودن می توانند همچون گذشته نقش بزرگی در خودکفایی و تحقق اقتصاد مقاومتی ایفا کنند.

عبدالهی اصل با اشاره  به اینکه سال ۹۸ سال بسیار حسال و سال انتخاب است ، گفت: مشارکت و  سلامت انتخابات بسیار مهم بوده  و مجریان انتخابات صرفا قانون را ملاک عمل قرار داده و به دور از هرگونه جانبداری و اعمال سلیقه، فضا را برای حضور حداکثری مردم در انتخابات فراهم کنند.

مدیرکل صندوق کارآفرینی امید استان آذربایجان غربی در نشست بخشداران شمال استان در شهرستان شوط گفت : حمایت از اشتغال روستایی و توسعه طرح های روستا محور از مهمترین برنامه های حمایتی این صندوق در سال جاری است.

آخوندازاده  افزود: اجرای طرح های روستای بدون بیکار، هر روستا یک طرح، خود اشتغالی، بوم گردی در روستاهای استان برای استفاده از جاذبه های گردشگری و افزایش امرار و معاش روستاییان از اهم اهداف این صندوق است تا بتواند از مهاجرت روستاییان به شهرها و توسعه حاشیه نشینی جلوگیری کند.امضاء رسید.

وی به تفاهم نامه همکاری جهت برگزاری و حمایت اجرایی از ایده های برتر در قالب روداد کارآفری شو  اشاره کرد و افزود : در همین راستان صندوق کارآفرینی امید آذربایجان غربی با همکاری فنی و حرفه ای آذربایجان غربی با هدف تعامل و هم افزایی دانش جهت ایجاد اشتغال پایدار، حمایت از تولید انبوه و افزایش ظرفیت اشتغال زایی در بخش فعالیت های مربوط به حوزه جوانان و حمایت از افراد توانمند و کارآفرین واجد شرایط در ایجاد کسب و کار های ارزش آفرین با رویکرد تکمیل و توسعه زنجیره ارزش محصول و فعالیت های شبکه ای بازار محور، تفام نامه برگزاری اولین رویداد کارآفرین شوی تخصصی با قابلیت شتاب دهندگی به کسب و کارهای خلاقانه و نوپا را امضاء کرده است.

آخوندزاده در مورد برنامه آتی صندوق کارآفرینی امید گفت: ۶ روستا در استان آذربایجان غربی بعنوان یک روستا ،یک محصول شناسایی شده  و تا پایان شهریور ماه سال جاری اسامی این روستاها در جهت کسب و کار معرفی خواهد شد.

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری  در جلسه نشست بخشداران شمال استان در شهرستان شوط با اشاره به اهداف برگزاری این نشست، خاطرنشان کرد: بررسی موانع، چالش ها و مشکلات فرا روی مدیریت امور عمومی روستاها از عمده اهداف برگزاری این نشست است که امیدواریم برگزاری آن بتواند بخشداران را در انجام شایسته ماموریت هایشان یاری نماید.

خدرلو افزود: کمک به توسعه و ارتقای وحدت و همدلی، حضور مستمر در روستاها و بررسی و توجه به مشکلات روستاییان و تهیه شناسنامه بخش شامل مشخصات جمعیتی، جغرافیایی، اقلیمی، گردشگری  آن بخش توسط دهیاران می تواند بسیار کارساز باشد.

وی بیان کرد: اهمیت حوزه روستایی به‌عنوان محور اصلی اقتصاد مقاومتی و تولید در کشور، انعکاس دقیق ظرفیت، قابلیت، فرهنگ و آداب و رسوم غنی روستاییان و عشایر استان آذربایجان غربی و همچنین شناساندن روستاهای استان به مردم کشور جزو اهداف شرکت در نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر است

خدرلو گفت: با توجه به استقبال دهیاران، تولیدکنندگان و کارآفرینان از برگزاری نمایشگاه و نقش تأثیرگذار آن در مسیر توسعه روستایی استان، ضمن معرفی توانمندی‌های روستاییان و عشایر، ارائه خواهد شد.

وی خواستار همکاری همه جانبه بخشداران  و دهیاران برای شرکت هرچه باشکوه‌تر در این نمایشگاه شد و گفت : این نمایشگاه بهترین فرصت برای شناسایی ظرفیت و پتانسیل روستاها توسط  دهیاران در سطح کشور می باشد.

مدیرکل دفتر امور روستایی در خصوص بیمه منازل مسکونی روستاییان افزود: یکی از مهمترین راه های کاهش میزان ضرر و زیان ناشی از حوادث طبیعی، تهیه بیمه حوادث در روستاها است، دهیاران و شوراهایی که تا کنون نسبت به این موضوع غفلت داشته اند باید هرچه سریع تر اقدامات لازم را انجام دهند تا در صورت بروز هرگونه خسارت، آلام مردم کاهش یابد.