در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان های ماکو، شوط و پلدشت مطرح شد:

رهبردین: تامین آب شرب، اولویت اول شهرها و روستاهای شمال استان است

رهبردین: تامین آب شرب، اولویت اول شهرها و روستاهای شمال استان است
جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان های ماکو ، شوط و پلدشت به ریاست رهبردین معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی و با حضور فرمانداران شهرستان های ماکو و پلدشت ،معاون فرماندار شوط، ائمه جمعه شهرستان های ماکو ، شوط و پلدشت ، مدیرکل بحران استانداری آذربایجان غربی ، مدیرعامل سازمان آب منطقه ای ، رئیس سازمان جهاد کشاورزی و تعدادی از مسئولین ادارات و نهادهای ذیربط در محل فرمانداری ماکو برگزار شد.

رهبردین: تامین آب شرب، اولویت اول شهرها و روستاهای شمال استان است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی گفت: با توجه به حجم مخازن سدهای شهرستان ماکو، درخصوص سد ماکو اولویت با تامین آب شرب و سد شهید قنبری کشت محصولات کشاورزی با نیاز آبی کم مورد تاکید است.

جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان های ماکو، شوط و پلدشت عصر دیروز به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی و با حضور جمعی از مسئولان استان و شهرستان در فرمانداری ماکو برگزار شد.

یاسر رهبردین در این جلسه با اشاره به اینکه سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت در پایاب سد ماکو به صورت مشترک از این آب در کشاورزی استفاده می‌کنند، افزود: با توجه به اینکه حجم مخزن سد ماکو نسبت به سال‌های گذشته 57 درصد و حجم بارش ها نیز نسبت به سال گذشته 26 درصد کاهش داشته، ضروری بود که شورای حفاظت از منابع استان برای این منطقه تشکیل شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه 16 میلیون مترمکعب آب شرب از سد ماکو برای شهرهای ماکو، شوط و تعدادی از روستاهایی که در مسیر قرار دارند، نیاز است، خاطرنشان کرد: مصوب شد که تامین آب شرب اولویت اول بوده و در کنار آن تامین حداقل آب کشاورزی براساس برنامه‌ای که جهاد کشاورزی ارائه می دهد، اولویت بعدی می باشد تا بتوانیم آب شرب را مدیریت کرده و مشکلی در تامین آب شرب نداشته باشیم.

وی در ادامه با اشاره به پایاب سد شهید جواد قنبری و وضعیت مشابه آن نسبت به سال گذشته، افزود: اما با توجه به کاهش بارش ها و افزایش دما، احتمالاً ورودی سد در ماه‌های آتی کم خواهد شد و ضروری است که به سمت کشت های کم آب مانند گندم و کلزا حرکت شود تا مشکلی در تامین آب کشاورزی در پایاب سد شهید جواد قنبری که در دو حوزه شهرستان‌های ماکو و شوط قرار دارد، وجود نداشته باشد.

رهبردین همچنین یادآوری کرد: در اراضی پایاب سد ماکو نیز امسال با توجه به اولویت تامین آب شرب و کمبود آب کشاورزی، جهاد کشاورزی برنامه‌هایی خواهد داد که اولویت با تامین آب باغاتی خواهد بود که هم اکنون وجود دارد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی در پایان تصریح کرد: کشاورزان الگوی کشت را رعایت کرده و به سمت کشت محصولات کم آب مثل گندم و کلزا رفته و با توجه به کاهش بارش ها، باغات نباید توسعه پیدا کرده و به سمت کشت های پرآب مثل یونجه و چغندرقند نباید حرکت شود تا در کنار رونق کشاورزی، در بحث تامین آب شرب مشکلی نداشته باشیم