🍁جلسه بررسی و ارائه راهکارها و پیشنهادات در خصوص مهاجرت بی رویه از روستاهای شهرستان با حضور فرماندار شوط

🍁جلسه بررسی و ارائه راهکارها و پیشنهادات در خصوص مهاجرت بی رویه از روستاهای شهرستان با حضور فرماندار شوط
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان شوط: جلسه بررسی و ارائه راهکارها و پیشنهادات در خصوص مهاجرت بی رویه از روستاهای شهرستان با حضور فرماندار ,بخشدار قره قویون وروسای ادارات در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار شد

فرماندار شهرستان شوط گفت:بعد از پیروزی انقلاب طرح‌ها و برنامه های مختلفی با هدف دستیابی به توسعه روستایی و کاهش مهاجرت روستاییان به مناطق شهری اجرا شد که یکی از مهم‌ترین آنها طرح هادی روستایی است.

وی افزود:یکی ازعلل کاهش جمعیت روستاها تبدیل روستا به شهربوده، نکته مهمی است که در شهرستان باید به آن توجه داشت  است.

عبدالهی اصل ادامه داد: خوشبختانه شهرستان شوط رشد مثیتی در راستای افزایش جمعیت روستایی و کاهش مهاجرت از روستاها را دارد که دلیل  آن موقعیت جغرافیایی و امکانات آموزشی و رفاهی و درمانی و غیره میباشد.

فرماندار شوط تاکید کرد: جهت پایدارسازی جمعیت مهاجر، باید به خواسته ها و نیازهای مهاجران توجه نمود و با ایجاد فضای کسب و کار، رونق فعالیت های کشاورزی و صنایع دستی و افزایش مشارکت روستائیان در اجرای برنامه های توسعه روستایی، به مهاجرت معکوس در روستاهای مورد مطالعه روندی افزایشی داد.

وی به نقش بیمه روستایی اشاره کرد و گفت :هدف صندوق توسعه روستایی جلوگیری از مهاجرت بی رویه روستائیان به شهرها ، کاهش اختلاف طبقاتی ، بالا بردن سطح زندگی روستائیان ، تامین امنیت اجتماعی و باز توزیع عادلانه درآمد است.

عبدالهی اصل اظهار داشت: با شناخت پتانسیل روستاها و ایجاد انگیزه و حمایت مشاغل خانگی و صنایع دستی و گردشگری می توان به توسعه اشتغال در روستاها کمک و از مهاجرت بی رویه به سمت شهرها جلوگیری کرد.
وی توسعه بخش کشاورزی در نواحی روستایی از طریق زهکشی اراضی کشاورزی و گسترش کانال کشی و احداث سد و بندهای لازم برای مهار آب های ناشی از سیلاب های فصلی، گسترش صنایع جنبی کشاورزی، صنایع کوچک و کاربر و صنایع دستی در روستاها از دیگر راه های کاهش مهاجرت روستائیان به شهرها است

فرماندار شهرستان شوط به نقش تعاونی ها در روستاها پرداخت و گفت: توجه به اهمیت و نقش تعاونی ها در پیشبرد اهدف.حوزه های مختلف، تضمینی برای جلوگیری از مهاجرت جمعیتی از مناطق روستایی ، توسعه پایدار، اشتغال آفرینی و توسعه اجتماعی در شهرستان شوط است.

عبدالهی اصل در خاتمه به برگزاری کلاس های آموزشی در روستاها توسط فنی و حرفه ای و ارائه خدمات  و تسهیلات صندوق بیمه روستایی به کشاورزان و تشکیل تعاونی ها در روستاها و اعطای تسهیلات اشتغالزایی در روستاها و افزایش مهد کودک ها در روستاها و غیره را در جهت مهاجرت معکوس برشمرد.

گفتنی است ادارات حاضر در جلسه نیز راهکار و پیشنهادات خود را در راستای مهاجرت معکوس روستاییان ارائه نمودند.