بمناسبت گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل

جلسه شورای پدافند غیرعامل شهرستان شوط با حضور فرماندار و مدیر کل پدافند غیرعامل استان آذربایجان غربی

جلسه شورای پدافند غیرعامل شهرستان شوط با حضور فرماندار و مدیر کل پدافند غیرعامل استان آذربایجان غربی
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شوط؛ جلسه شورای پدافند غیرعامل شهرستان شوط با حضور مدیرکل پدافند غیرعامل، فرماندار شهرستان ، اعضای شورای پدافند غیرعامل در محل فرمانداری برگزار شد.

فرماندار شهرستان شوط ضمن خیر مقدم به حاضرین در این جلسه با تشریح شرایط روز و ضرورت پدافند غیرعامل در مقابل دسیسه های دشمنان اظهار داشت: باید ضمن آمادگی در مقابل برنامه های دشمن، ضمن استحکام بخشی؛ توجه ویژه ای به پدافند غیرعامل و آگاهی بخشی جامعه انجام پذیرد.

حسن عبدالهی اصل خواستار آمادگی اعضای شورای پدافند غیر عامل جهت مقابله و مواجهه با بروز حوادث احتمالی شد و اینکه حوزه پدافند غیر عامل معطوف به یک حوزه خاص نمی شود بلکه درهمه حوزه های اقتصادی-فرهنگی-بهداشت-محیط زیست-کشاورزی و ... می باشد.

فرماندار شهرستان شوط با تاکید بر لزوم پیگیری مسیر آموزش و اجرای اصول پدافند غیرعامل، خواستار استوار شدن برنامه های ادارات و مسئولین بر اساس این اصول شد.

عبدالهی اصل ادامه داد: آگاهی از پدافند غیر عامل و آشنایی و اجرای آن باعث تقلیل آسیب پذیری و کاهش خسارت و صدمات تاسیسات، تجهیزات و نیروی انسانی مراکز حیاتی، حساس و مهم نظامی و غیر نظامی کشور می شود البته پدافند غیرعامل، گستردگی و شمول زیادی دارد که حوزه های عمرانی، حمل و نقل و ارتباطات حوزه دارو، غذا، آب، نیروی انسانی، انرژی، رسانه ها و تبلیغات روانی، مخابرات صنایع، مالی و اقتصادی، دیپلماسی و امنیت و دفاع را در برمی گیرد.

 مدیرکل محترم پدافندغیرعامل استانداری آذربایجان غربی در این جلسه با تبریک هفته پدافند غیرعامل ، مهمترین وظیفه پدافند غیر عامل را درشرایط کنونی مبارزه با تهدیدات جدید عنوان کرد که مهمترین این تهدیدات سایبری و زیستی هستند و در خصوص لزوم حفظ آمادگی و تمهیدات لازم و پشگیرانه در حوزه زیستی و حوادث بیوتروریستی تاکید کرد و اینکه اگر ما در رصد و پایش موفق باشیم کمترین هزینه را خواهیم داشت که این امر با مراقبت و آموزش لازم می تواند محقق میشود.

وی آموزش های مردم محور را از مهمترین برنامه های شورای پدافند غیرعامل شهرستان برشمرد و خاطر نشان کرد: از حضور و فعالیت مردم توسط دهیاران در روستاهای  شهرستان حمایت شود، زیرا که در آموزش و تحقق اهداف پدافند غیر عامل جهت آشنایی بیشتر مردم با آسیب های اجتماعی  نقش تأثیرگذاری را دارند.

حبیب زاده به ضرورت پدافند غیرعامل در زمینه سایبری و اینترنتی با توجه به گسترش شبکه های اجتماعی و فضای اجتماعی در جامعه اشاره نمود و اظهار داشت : در بعد تهدیدات تکنولوژی ، مهمترین تهدید دشمن را نفوذ در سیستم اداری ، مخابراتی و سایبری است.

وی ادامه داد: شبکه های داخلی، فضای مجازی و تلفن های هوشمند بیشترین میزان آسیب پذیری را در برابر تهدیدهای سایبری داشته و از این رو باید با آگاه سازی و اجرای طرح های پیشگیرانه، امنیت را در این مراکز ایجاد کرد.

مدیر کل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان غربی گفت : ساخت ویروس های مخرب ، افزایش نفوذ شبکه های اجتماعی و سایت های مختلف انحرافی از جمله تهدیداتی هستند که باید برای مقابله با آن آمادگی خود را در تکنولوژی و سایبری بالا ببریم.

در ادامه جلسه کلاس آموزشی در خصوص پدافند غیرعامل برای مدیران و دهیاران توسط کارشناسان این حوزه برگزار و اطلاعاتی در این زمینه ارائه شد.